WWW.KUMPAS.ILE.BIZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MÜBAREK RAMAZAN AYI VE RASÛLULLAH´IN ORUCU

MÜBAREK RAMAZAN AYI VE RASÛLULLAH´IN ORUCU Empty MÜBAREK RAMAZAN AYI VE RASÛLULLAH´IN ORUCU

Mesaj tarafından eeisahin C.tesi 01 Eyl. 2007, 11:00 pm

Bismilahirrahmanirrahim

Es selamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh

Uzun bir aradan sonra yeniden aranizdayim insha allah
Masha allah, ramazana özel bölüm acmakla cok güzel bir fikir ortaya atmis ustam, yine onun yardimiyla bende acizane burada bir iki ilim yayinlayabiliyorum, allah razi olsun...

Selef-i Sâlihîn Ve Ramazan

Hamd, Alemlerin Rabbi Allaha mahsustur. Salâtü Selâm Rasûlullah sallallahu aleyhi ve
sellemin, ehlinin, sahabesinin ve de kiyamete kadar onlari dost edinen herkesin üzerine olsun.
Mübârek Ramazan ayi vesilesiyle takdim etmis oldugumuz risâlemiz, umariz tüm
kardeslerimize bir ögüt olur. Ve bizlere de bir duâyi esirgemezler insâallah. Allah azze ve

celle hepimizi rizasina nâil eylesin. (Amin).1[1]

Mübârek Ramazani Nasil Karsilamaliyiz?

Ramazan ayi, insanlara yol gösterici, dogrunun ve dogruyu egriden ayirmanin açik delilleri
olmak üzere kendisinde Kurân indirilen aydir... (Bakara, 2/185)
Allahu Teâla Ramazan ayina bazilarini s öyle sayabilecegimiz ve diger aylardan farkli pek çok
özellik ve üstünlükler vermistir;
1. Oruç tutanin agiz kokusu Allah nezdinde misk kokusundan daha hos tur.
2. Melekler oruçlulara iftar vaktine dek magfiret diler.
3. Allah azze ve celle her gün cennetini süsler ve söyle buyurur:
Salih kullarimin üzerlerindeki sikinti ve eziyet veren seyleri atarak sana gelmelerine fazla bir
zaman kalmadi&.
4. Bu ayda azgin seytanlar zincire vurulur, cennetin kapilari açilir, cehennemin kapilari
kilitlenir.
5. Yine bu ayda bin aydan daha hayirli olan Kadir gecesi vardir. Bu gecenin hayrindan
mahrum kalan kimse, hayrin tümünden mahrum kalmis demektir.
6. Ramazanin son günü bütün oruçlulara magfiret olunur. Bu ayda Allahin cehennem
ates inden azad ettigi kimseler vardir ki, bu da Ramazanin tüm gecelerinde gerçeklesir.
Böylesine özellik ve faziletlere sahip olan bir ayi nasil karsilayalim? Salih bir kimse bu ayi;
samimi bir tevbe, tam bir kararlilik, vakitlerini salih ameller ile mamur etmek niyetiyle
karsilar. Allahu Teâladan kendisine güzel bir s ekilde ibadet edebilmemiz için yardimini
esirgememesini niyaz ederiz. (Amin).
O halde Ramazani en güzeliyle degerlendirmek için ne gibi salih amellerde bulunmaliyiz
sorusunun yanitini birlikte arayalim; 2[2]

Ramazanda Yapilmasi Gereken Salih Ameller:

Oruç

Ademoglunun bütün amelleri kendisinindir. Bir iyilik on misli ile yediyüz katina kadar
mükâfat görecektir. Aziz ve celil olan Allah da Oruç müstesnâ, o benimdir ve onun
mükâfatini verecek olan benim; o arzularini, yemesini, içmesini benim için terk etti buyurur.
Oruçlunun iki sevinci vardir; biri iftar ettiginde digeri Rabbine kavusacagi gündedir.
Andolsun oruç tutanin (orucundan dolayi) agiz kokusunun degismesi Allah nezdinde misk
kokusundan daha hostur3[3]

Kim Ramazani (farziyetine) inanarak ve ecrini Allahtan umarak oruçla geçirirse geçmis
günahlari bagislanir 4[4]
Her kim yalan söz söylemeyi ve o dogrultuda amel etmeyi terk etmeyecek olursa, onun yeme
ve içmeden uzak durmasina Allahin ihtiyaci yoktur 5[5]
Oruç bir kalkandir. Sizden herhangi bir kimse oruçlu oldugu günde çirkin söz söylemesin,
kötü is islemesin, cahillik etmesin. Herhangi bir kimse kendisine sövecek olursa ben
oruçluyum desin 6[6]
Bu bakimdan oruç tutan kimsenin; kulagi, gözü, dili ve bütün azalariyla oruçlu olmasi gerekir.

Oruç tuttugu gün ile oruçlu olmadigi gün arasinda daha olumlu bir degisiklik olmalidir. 7[7]
eeisahin
eeisahin
admin
admin

Erkek Mesaj Sayısı : 409
Teknolojiyle aran nasıl : geçinip gidiyoruzz

MÜBAREK RAMAZAN AYI VE RASÛLULLAH´IN ORUCU Empty Geri: MÜBAREK RAMAZAN AYI VE RASÛLULLAH´IN ORUCU

Mesaj tarafından eeisahin C.tesi 01 Eyl. 2007, 11:00 pm

Namaz

Rahmanin kullari yeryüzünde agir ve vakûr yürürler. Cahiller onlara satas arak hitap
ettiklerinde onlar: Selametle, der geçerler. Onlar gecelerini Rablerine secde ile kiyam ile
(namaz kilmakla) geçirirler” (Furkan, 25/63-64).
Her kim Ramazani (farziyetine) inanip ecrini de Allah&tan umarak namazla geçirirse geçmis
günahlari bagislanir 8[8]
Geceleri namaz kilmak, Rasûlullah ve ashabinin üzerine düs tükleri bir sünnetti. Aise
Radiyallahu anhâ, Gece namaz kilmayi birakma. Çünkü Rasûlullah Sallallahu Aleyhi
Vesellem onu birakmaz; hastalanir veya yorgun düserse oturarak namazini kilardi der.
Ömer b. Hattab Radiyallahu anh da gece arzuladigi kadar namaz kilar, gece yarisi olunca da
aile efradini namaza kaldirirdi. Onlara, “Namaza, namaza” der ve ..Ve aile halkina da
namazi emret, sen de ona sebatla devam et. Biz senden bir rizik istemiyoruz, seni
riziklandiran Biziz, güzel akibet takvânindir (Tâhâ, 20/132) ayetini okurdu.
Alkame b. Kays söyle der: Bir gece Abdullah b. Mesud Radiyallahu anhin yaninda kaldim.
Gecenin ilk vakitlerinde kalkip namaz kildi. Tipki mahalle mescidinde namaz kilan bir imam
gibi agir agir, tane tane okuyordu. Bununla birlikte çevresinde bulunanlar onun kirâatini
isitmiyor, hatta kendi sesini kendisi de isitmeyecek hale geliyordu. Nihayet sabaha yakin
alaca karanliga (tan yerinin agarmasina) aksam ezani ile aksam namazinin bitirilecegi kadar
bir zaman kaldi mi vitir kilardi.
Sahabe fecre yakin bir vakte kadar sürekli namaz kilardi. Geceleri namaz kilmak, Rasûlullah
ve ashabinin üzerine düstükleri bir sünnetti. Aise Radiyallahu anhâ, Gece namaz kilmayi
birakma. Çünkü Rasûlullah Sallallahu Aleyhi Vesellem onu birakmaz; hastalanir veya yorgun

düs erse oturarak namazini kilardi der. 9[9]

Infak

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi Vesellem insanlarin en cömerti idi. Ramazanda diger günlere
nisbeten daha çok gayret ederdi. O, bizlere de sunu ögütler, Sadakanin en faziletlisi
Ramazanda verilenidir[10]
Ömer b. Hattab söyle der Rasûlullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bize sadaka vermemizi
emretti. Bu sirada benim de yanimda bir miktar malim vardi. Kendi kendime

Eger, Ebû Bekiri geçmem mümkünse iste onu bu gün geçecegim dedim ve malimin
yarisini getirdim. Allah Resûlü bana,
Aile halkina ne biraktin? diye sordu. Ben de bunun kadar dedim. Ebu Bekir ise
yanindakilerin hepsini getirdi. Allah Resûlü ona,
Ailene ne biraktin?diye sorunca;
Onlara Allah ve Resûlünü (sevgisini) biraktim dedi. Ben de,
hiçbir hususta ebediyen seni geçemeyecegim, dedim.
Görüldügü gibi Ramazan ayinda sadakanin bir üstünlügü, bir özelligi vardir. O halde bu
konuda elimizi açik tutmaliyiz, durumumuza göre sadaka vermeye, infakta bulunmaya gayret
göstermeliyiz.

Sadaka vermenin birçok çesidi vardir. Bunlardan bazilari söyledir: 11[11]
Yemek Yedirmek

Onlar, kendi canlari çekmesine ragmen yemegi, yoksula, yetime ve esire yedirirler.Biz size
Allah rizasi için yemek yediriyoruz; sizden ne bir karsilik, ne de bir tesekkür bekliyoruz. Biz,
sert ve belâli bir günde Rabbimizden (;nun azâbina ugramaktan korkariz (derler). Iste bu
yüzden Allah onlari o günün fenaligindan esirger; (yüzlerine) parlaklik, (gönüllerine) sevinç
verir. Sabretmelerine karsilik onlara cenneti ve (cennetteki) ipekleri lutfeder (I nsan, 76/8-
12).
Selef-i salihîn yemek yedirmeye oldukça gayret gösterir, buna birçok ibâdete göre öncelik
tanirlardi. Bu ister aç bir kimseyi doyurmak ister çevresindeki salih arkadaslarini yedirmek
olsun fark etmezdi. Yemek yedirilecek kimsede fakirlik sartini aramazlardi.
Seleften birisi söyle diyor; Arkadaslarimdan on kisiyi dâvet edip onlara canlarinin çektigi bir
yemek yedirmem benim için I smailogullarindan on tane köleyi azad etmekten daha
sevimlidir.
Seleften pek çok kimse oruçlu oldugu halde iftarini açacagi yemegi baskasina yedirir, onu
kendisine tercih ederdi. Onlar kendisi oruçlu oldugu halde kardes lerini yedirir, bununla da
yetinmeyip onlara hizmet eder ve onlarin rahat etmelerine gayret gösterirdi.
Yemek yedirme ibâdeti bir takim ibadetlerin de kaynagini teskil etmektedir: Kendilerine
yemek yedirilen kardesler sevinir, onlara muhabbet beslenir. Bu da cennete girmeye bir sebeb
teskil eder:
Iman etmedikçe cennete asla giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de asla iman etmis
olamazsiniz[12]
Yine yemek yedirmek sebebi ile salihlerle birlikte oturup kalkilmis olur ve yedikleri yemek
neticesinde ibadetlere karsi güç ve kuvvet kazanmalari nedeniyle onlara bu hususta yardimci

olundugu için ecir umulur. 13[13]

Iftar Vermek

Oruçluyu iftar ettiren onun kadar sevap alir da oruçlunun ecrinden bir sey eksilmez[14]
Kim bir oruçluyu iftar ettirir yahut bir gaziyi techizatlandirirsa ona da ayni ecir vardir[15]

-------------------------------------------------------------

1[1 ] Abdullah Yolcu, Mübarek Ramazan Ayi ve Rasulullahin Orucu, Guraba Yayinlari El Brosürleri.
2[2 ] Abdullah Yolcu, Mübarek Ramazan Ayi ve Rasulullahin Orucu, Guraba Yayinlari El Brosürleri.
3[3 ] Buhârî, Muslim.
4[4 ] Buhârî, Muslim.
5[5 ] Buhârî.
6[6 ] Buhârî, Muslim.
7[7 ] Abdullah Yolcu, Mübarek Ramazan Ayi ve Rasulullahin Orucu, Guraba Yayinlari El Brosürleri.
8[8 ] Buhârî, Muslim.
9[9 ] Abdullah Yolcu, Mübarek Ramazan Ayi ve Rasulullahin Orucu, Guraba Yayinlari El Brosürleri.
10[ 10] Tirmizî.
11[ 11] Abdullah Yolcu, Mübarek Ramazan Ayi ve Rasulullahin Orucu, Guraba Yayinlari El Brosürleri.
12[ 12] Muslim.
13[ 13] Abdullah Yolcu, Mübarek Ramazan Ayi ve Rasulullahin Orucu, Guraba Yayinlari El Brosürleri.
14[ 14] Sahihtir, Nesâî,
15[ 15] Sahihtir, Bkz. Tergib.
Abdullah Yolcu, Mübarek Ramazan Ayi ve Rasulullahin Orucu, Guraba Yayinlari El Bros ürleri.
eeisahin
eeisahin
admin
admin

Erkek Mesaj Sayısı : 409
Teknolojiyle aran nasıl : geçinip gidiyoruzz

- Similar topics