Ford yıllar sonra ilk kez kar açıkladı

Aşağa gitmek

Ford yıllar sonra ilk kez kar açıkladı

Mesaj tarafından eeisahin Bir Perş. 26 Tem. 2007, 6:11 pm

l

Amerikan otomotiv devi Ford, 2005 yılından beri ilk kez kara geçti. Ford’un Mart-Haziran dönemini 750 milyon dolarlık karla kapatmasına Land Rover, Jaguar ve Volvo markalarının satılacağının açıklanması neden olarak gösterildi.

Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 317 milyon dolarlık zarar açıklayan Ford’un kara geçmesinde ayrıca Aston Martin markasının satışı da önemli rol oynadı. Ford mart ayında yine bünyesinde bulunan bir başka İngiliz markası Aston Martin'i 943 milyon dolara Kuveytli konsorsiyuma satmıştı.

LAND ROVER VE JAGUAR'A DÜNYA DEVLERİ TALİP

Geçtiğimiz aylarda Jaguar ve Land Rover’ın satılacağının açıklanmasıyla dünya otomotiv piyasalarının en önemli isimleri müşteri olarak ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz yılı zararla kapatan Ford'un satış kararı aldığı markalardan Land Rover ve Jaguar için 6 büyük teklif geldi.


Cerberus Capital Management, Ripplewood Holdings ve One Equity Partners bu 6 tekliften en çok şansı bulunanlar arasında gösteriliyor. Diğer üç müşteri ise Renault’un aldığı Nissan, Hindli Tata Motors ve Hyundai geliyor. Hyundai yakın zamanda bu iki markayla ilgilenmediğini açıklayarak yarıştan çekilmiş oldu. Bu ikinci gruptan Tata Motors’un son ana kadar iddiasını sürdüreceği belirtiliyor.

SATIŞ İÇİN SÜREÇ BAŞLATILMIŞTI
Satışın nasıl olacağına dair detaylar da belli oluyor. Land Rover ile Jaguar’ın yönetim yapılarının birbirlerine bağımlı olmasına rağmen alıcılar her bir markaya ayrı ayrı müşteri olmak istiyorlar.
Müzayedeyi hızlı bir şekilde sonuçlandırmak isteyen Ford yetkililerinin bir iki hafta içinde finalde yarışmasını düşündükleri iki müşteriyi seçecekleri belirtildi. Artan zararları kesebilmeye çalışan Ford bir yandan da Volvo’nun satışı için hazırlıklarını sürdürüyor. Uzmanlar Volvo’nun İngiltere’deki mal varlıklarının satılmadan bu satışın başlayamayacağını belirtiyorlar.
Müşterilerden Cerberus DaimlerChrysler’s’in ABD bölümü için 7.4 milyar dolar ödemişti.

SATIŞ KARARI İPTAL EDİLEBİLİR

İki şirkette toplam 16 bin işçi çalışıyor ve sendikalar satışa şiddetle karşı çıkıyorlar. Ford 2005 yılından beri her geçen yıl daha fazla zarar ediyor. Şirket zarardan kurtulabilmek için elindeki sonradan aldığı markaları satıp 1980'lerdeki haline dönmeyi hedefliyor. Ancak son çeyreğin karlı kapatılmasıyla satış kararının yeniden gözden geçirilebileceği düşünülüyor.
avatar
eeisahin
admin
admin

Erkek Mesaj Sayısı : 409
Teknolojiyle aran nasıl : geçinip gidiyoruzz
Kayıt tarihi : 03/03/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz