ÇOCUKLARINIZA BEDDUA ETMEYİN!

Aşağa gitmek

ÇOCUKLARINIZA BEDDUA ETMEYİN!

Mesaj tarafından secretgirl Bir Ptsi 11 Haz. 2007, 9:39 am

ÇOCUKLARINIZA BEDDUA ETMEYİN!

Çocuklarınıza beddua etmeyin!

Soru: Çocuklarımız yaramazlık, zarar-ziyan yaptığında genellikle beddua ediliyor. Anne-baba bedduası tutmaz deniliyor. Doğru mudur?Cevab: Bismillâhirrahmânirrahîm.

Hz. Peygamber (S.A.V.) bedduayı kesinlikle yasaklamıştır ve şöyle buyurmuştur: “Çocuklarınıza beddua etmeyin. Allah’ın, bir kabul ve ihsan saati vardır. O saate rastlarsa aleyhte yaptığınız duayı kabul eder.”

Beddua, duanın zıddıdır. Beddua bir kimsenin kötülüklerle karşılaşmasını isteyerek sarf edilen sözlerdir. Hz. Peygamber (S.A.V.) kendisiyle ve tebliğ ettiği esaslarla dalga geçenlere dahi beddua etmeyip, hidayetleri için dua etmiştir. İnsanın kendi yakınlarına beddua etmesi doğru bir davranış değildir. Bazı anne babalar bedduayı anlık olarak dillerine dolamaktadırlar. Halbuki anne ve babanın çocuğu için ıslah duaları etmesi gerekir. Bedduanın kabul gördüğü bir saate rast gelmesi halinde de en çok üzülen bedduayı eden kişidir. İnsan ne dünyada ne de ahirette kendi yakınlarına kötü bir belânın musallat olmasını arzu eder.

Bu sebeple günlük hayatta bir kısım insanların yaptığı beddualar dil ucuyla yapılmaktadır. Bedduayı eden kişi, ettiği bedduanın neticesini düşündüğü zaman hemen tevbeye sarılmaktadır.

Esas olarak bedduayı ağıza alıştırmamak gerekir. Ağızdan çıkacak söz hayırlı olmalıdır ve Peygamber (S.A.V.)’in tavsiyesi de bu yöndedir. Öyleyse ağzımızdan çıkacak söz ya Allah’ın zikri, ya da Kur’ân tilaveti olmalıdır. Abdullah İbni Mübarek Hazretleri, çocuğunu şikayet edene: “Çocuğa beddua ettin mi?” dedi. O da, “Evet” deyince, “Çocuğun ahlâkını sen bozdun” buyurdu.

Bir babanın duası, ilahi hicaba erişir ve bu hicabı da aşar. Ana-babanın çocuğuna ve mazlumun zalime olan bedduaları, red olmaz. Kendinize, malınıza ve çoluk çocuğunuza beddua etmeyin. Duaların kabul olduğu bir saate rastlar da bedduanız kabul olur. Ancak kötü ana-babanın, suçsuz ve iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olmaz. Haksız olarak yapılan beddualar da kabul görmez.
avatar
secretgirl
silent_&_secret
silent_&_secret

Kadın Mesaj Sayısı : 191
Yaş : 32
Kayıt tarihi : 05/04/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz