WWW.KUMPAS.ILE.BIZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BENİM İÇİN TÖVBE VARMI?

BENİM İÇİN TÖVBE VARMI? Empty BENİM İÇİN TÖVBE VARMI?

Mesaj tarafından secretgirl Ptsi 11 Haz. 2007, 9:38 am

Benim İçin TÖVBE Var mı?

Buhari ve Müslim'in bildirdiğine göre Peygamber'imiz(sav)buyuruyor ki:
"-Sizden çok önceleri yaşayanlardan bir adam doksan dokuz kişi öldürmüştü.Biraz pişmanlık duyunca o yöredeki en mühim alimini araştırdı,ona bir rahibi tavsiye ettiler,Rahibin yanına varınca ona doksan dokuz kişi öldürdüğünü söyleyerek tövbesinin kabul edilip edilmeyeceğini sordu.Rahip ona "hayır" deyince onu da öldürdü,böylece öldürdüklerinin sayısı yüze ulaştı,
Arkasından tekrar pişman olup,yine o günün en büyük alimini sordu,ona yüksek bir alimi tavsiye ettiler.Adam alimme yüz kişi öldürdüğünü söyleyerek tövbesinin kabul deilip edilemeyeceğini sordu.Alim ona elbette tövbe edebileceğini,tövbe ile kendisi arasına hiç kimsenin girmeye hakkının olmadığını bildirerek ona "Yürü,filan yere git,orada Allah'A ibadet eden insanlar yaşıyor,onlar ile birlikte sen de Allah'a ibadet et,köyüne dönme çünkü orası kötü bir yerdir."dedi.
Adam yola koyuldu,fakat yarı yolda öldü.Bunun üzerine azab melekleri ile rahmet melekleri adamhakkında anlaşmazlığa düştüler.Rahmet melekleri bu adama"tövbekar olrak ve kalbi Allah'a yönelerek buraya geldi."dediler.Azab melekleri de "O hiçbir iyilik işlemedi."dediler.
Bu sırada insan kılığına girmiş bir melek çıkageldi,rahmet ve azab melekleri onu anlaşmazlıklarını çözmek üzere hakem kabul ettiler.
İnsan kılığındaki melek "Her iki mesafeyi de ölçüp karşılaştırın.Hangi taraf daha yakınsa o tarafa ait olsun."dedi.Mesafeleri ölçüp karşılaştırınca varmak istediği yere daha yakın olduğu görülerek onu rahmet melekleri götürdü.
Diğer bir rivayete göre hadisin son kısmı şöyledir."Adamın ölüsü iyiler köyüne bir karış daha yakın olduğu için iyilerden sayıldı."
Başka bir rivayete göre de hadisin bu kısmı şöyledir :"Allah beriki köye 'yakına gel' diye emrettikten sonra insan kılığındaki melek 'Her iki tarafa olan mesafeyi ölçüp karşılaştırın.'dedi.Ölçüp karşılaştırınca iyiler köyüne bir karış daha yakın olduğunu gördüler,böylece affedilmiş oldu."
secretgirl
secretgirl
silent_&_secret
silent_&_secret

Kadın Mesaj Sayısı : 191

- Similar topics