WWW.KUMPAS.ILE.BIZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CHP'den GÜL'e destek yok...

2 posters

CHP'den GÜL'e destek yok... Empty CHP'den GÜL'e destek yok...

Mesaj tarafından esdicien Salı 24 Nis. 2007, 6:46 pm

CHP Genel Başkanı Deniz ******, AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destek vermeyeceklerini söyledi.

******, ayrıca Genel Kurul'un 367 milletvekili ile açılmaması durumunda Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını bildirdi. Gül, CHP Genel Başkanı ******'ı ziyaret etti. Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı adaylık başvurusunu yaptıktan sonra ilk olarak CHP Genel Başkanı Deniz ******'ı ziyaret etti.

Abdullah Gül'e Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve AK Parti Genel Başkan Yardımcıları eşlik etti. CHP Genel Merkezi'nde gerçekleşen ve yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplayan Gül, bu süreç içinde tüm siyasi partilerle görüşerek desteklerini isteyeceğini söyledi. Bunun demokrasiye saygının gereği olduğunu ifade eden Gül, "O bakımdan ben geldim. ****** ve arkadaşlarıyla gayet açık, net, dürüst ve düzgün bir görüşme yaptım. Tabii ki karar kendilerinindir. Kararı onlar açıklayacaklar.

Benim söylemek istediğim şudur ki: Seçimler böyle olur. Birisi aday olur, aday olduktan sonra da diğerlerini ziyaret ederek destek talep eder. Desteğini verene devermeyene de teşekkür ederiz" dedi.

Tüm bunların demokrasinin güzel tarafları olduğun ifade eden Gül, sistemin çalıştığının da en iyi göstergesi olduğunu söyledi. Türkiye'nin ne kadar normalleştiğini, eski dönemlerden ne kadar çok farklı olduğunu en iyi şekilde gösterdiklerini diye getiren "Gül, "Tabii ki çoğulculuk içinde herkesin farklı farklı görüşleri, kendilerine has argümanları olabilir. Bütün bunların hepsine saygı duyarız. Ben demokrasinin gereğini yaptım ve destek talep ettim" diye konuştu. Gazetecilerin 'Sayın ******'ın 367
konusundaki görüşü nedir?' sorularına Gül, "Onu ben bilemem siyasi partiler açıklayacak diye cevap verdi.

GÜL: "DEMOKRASİNİN GEREĞİNİ YERİNE GETİRDİM"

Gül'ün CHP Genel Merkezi'nden ayrılmasının ardından, CHP Genel Başkanı ****** adına, Genel Başkan Yardımcıları bir açıklama yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, görüşmede Gül'ün cumhurbaşkanlığı seçimleri için açık bir şekilde destek istediğini ve cumhurbaşkanı seçilirse Anayasa'daki yetkileri kullanan, tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağını ifade ettiğini söyledi. ******'ın ise buna karşılık, sürecin yanlış yönlendirildiğini, istişari mekanizmaların çalıştırılmadığını belirterek, ******'ın"Toplum ve bizle açık diyaloga girmeyerek sıkıntılı bir döneme girmemize neden oldunuz. Başbakan önce kendisi aday olmak istedi. 'CHP nasıl olsa beni istemeyecek' anlayışı ile diyalog kurmadı. Kendi aday olamayacağını anlayınca başka birini açıkladı. Aday belirleme süreci demokratik şekilde belirlenmediği için destek olma şansımız yoktur. Parlamentoda seçim aşamasına katılmayacağız" dediğini bildirdi. Özyürek, ******'ın ayrıca Gül'e mecliste 367 çoğunluğu sağlaması durumunda söyleyecek sözlerinin olmadığınıbelirterek, "367 milletvekili hazır olmazsa cumhurbaşkanlığı seçimini Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz" dediğini kaydetti. Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ise ******'ın CHP'nin bugüne kadar izlediği tutumda herhangi bir kırılma ya da değişiklik olmadığını belirterek, uzlaşma sağlanmış olsaydı AK Parti'li bir milletvekilinin cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda uzlaşabileceklerini söylediğini ifade etti. Bir gazetecinin Özyürek'e, görüşmede Anayasa ve rejim kaygısının dile getirilip getirmediğinin sormasıüzerine, Özyürek, "O kaygılarımızı gelenler bildikleri için Anayasa'ya uygun davranacağını, cumhurbaşkanının nasıl davranması gerektiğini çok iyi bildiğini, kendisi kesin bir şekilde ifade etti" dedi. Bir gazetecinin Gül köşke çıkarsa türban da köşke çıkacak, görüşmede bu konu gündeme geldi mi? sorusuna, Özyürek, "Hayır biz hiçbir zaman insanların başörtüsüyle ilgilenmedik. Kafalarının içleriyle ilgilendik" cevabını verirken, Onur Öymen ise Sayın Gül bekar olsaydı da politikamız değişmeyecektideğerlendirmesini yaptı.

İHA
esdicien
esdicien
efsane
efsane

Erkek Mesaj Sayısı : 456

http://www.ortysh.yetkin-forum.com

CHP'den GÜL'e destek yok... Empty Geri: CHP'den GÜL'e destek yok...

Mesaj tarafından Aftakerem Çarş. 25 Nis. 2007, 3:25 pm

varsın vermesin adam çıkacak köşke kim ne derse desin.ha 3 ha 5 gün sonra.ama yakışır anadolu evladına.diğerleri gibi olmayacağı ve daha faydalı olacağı kanaatindeyim.
Aftakerem
Aftakerem
kalfa
kalfa

Erkek Mesaj Sayısı : 91